top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBaskışehri

DEKORASYONDA CAM, CAMDA İSE DESEN DÖNEMİ

Cam yüzyıllardır bulunduğu ortama ferahlık ve şıklık katmaya devam ediyor. Dekorasyonun önemli bir parçası olan cam aksesuar ve mimari cam dekorlarda trendler de sıkça değişiyor. Son zamanlarda dekoratif alanlarda kullanımı daha da artan cam ürünlerde baskılar sıkça ön plana çıkıyor. Baskışehri olarak gelen taleplerden de anlıyoruz ki dekorasyonda renklendirilmiş ve desen baskılı cam uygulamalar son zamanların trend konularından birisi.


Desenli camların kullanım alanlarını biraz daha açmak gerekirse, duvar giydirmeleri, tablolar, mutfak tazgahı arkası, banyo giydirmeleri, cam kapı, cam masa gibi alanları sıralayabiliriz.


Gelelim bizim bu konudaki uzmanlık alanımıza. Cama baskı yapmak oldukça tecrübe ve profesyonellik isteyen bir konudur. Özellikle yaşam alanlarında kullanılacak materyallerin baskısının kalıcılığı konusunda önemli bir Ar-Ge çalışması yapmak lazım. Yukarıda kullanım alanlarından bahsettiğimiz cam ürünlerin sürekli temizlendiğini, deterjana maruz kalacağını düşünerek bu baskıların yapılması gerekiyor.

Baskışehri olarak bu konuda ürünün kullanım alanını ve sunmak istediği etkiyi göz önünde bulundurarak çalışma yapıyoruz. Örneğin temizlik ürünlerine çok maruz kalacak noktalarda yani mutfak tezgahı, banyo uygulaması, masa gibi baskının hiçbir şekilde zarar görmemesi için mirror baskı tekniği kullanıyoruz. Böylelikle boya altta kaldığı için temizlik esnasında desen bir zarar görmüyor.


Mutfak tezgah arkası uygulama…


Masa, tablo, duvar giydirme gibi alanlarda kullanılan cam baskılarda ise camın baktığımız yönünde gördüğümüz renklerin altına önce beyaz boya ve beyazın üzerine CMYK renkler atılarak baskı yapılmıştır. Böylelikle baskı tüm canlılığı ile yansıtılmıştır.


Gökkuşağı renklerini bastığımız bu uygulamada ise boya camın arka tarafında herhangi bir zarar görmez. Ama cam şeffaf bir malzeme olduğu için ve renkleri daha doğru alabilmek için CMYK renkleri ters basılıp en son beyaz boya ile şeffaf yüzeyde baskıyı koruyarak renkleri kusursuz bir şekilde aldık. Yine dekorasyonda çeşitli alanlarda rahatlıkla tercih edilebilecek bir uygulamadır.


Son olarak cam baskı uygulamalarında sınırları bir kademe daha aşmaya karar verdik ve şeffaf bir malzeme olan cama iki yönlü baskı yaptık. Bu noktadaki hassasiyetimiz ise şeffaf uygulamada görsellerin birbirine karışmasını engellemek konusunda oldu. İşte bunun için de bir iki görselin arasına bir kat beyaz boya atarak her iki taraftan da görselin tek görsel olarak görünmesini sağladık. Yani cam üzerine tersten CMYK+beyaz+CMYK baskı yaptık. Bu tarz bir uygulama ise dekorasyonda kapı, seperatör gibi uygulamalarda daha çok tercih ediliyor.


İşimizin incelikleri hakkında detaylı bilgi verdiğimiz bu blog yazımızda öncelikli olarak iş ve yaşam alanlarınızda camın sağlıklı ve şık dokunuşunu renklerle sunmak isterseniz diye detaylı bilgi vermek istedik.
Fotoğraf ve videolar için mutlaka galerimize göz atın!

Daha detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Comments


bottom of page